Jak pomóc w nauce matematyki?

Czy wiesz, że nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty? Okazuje się, że dziecko w wieku przedszkolnym jest w stanie skupić swoją uwagę na konkretnym zadaniu nie dłużej niż przez 20 minut. Właśnie dlatego nauka matematyki zgodnie ze schematem standardowej edukacji, w którego skład wchodzą zadania praktyczne, ale również wiedza teoretyczna, nie przyniesie optymalnych skutków.

Warto wziąć też pod uwagę, że aż 80% dzieci w wieku przedszkolnym wykazuje potencjał matematyczny. Należy więc podjąć takie zajęcia, by ten ścisły przedmiot był przez nich chętnie poznawany i rozwijany. Przedstawiamy proste wskazówki, dzięki którym matematyka stanie się ciekawym przedmiotem, który najmłodsi będą z chęcią poznawać.

  1. Przydadzą się pomoce naukowe dla dzieci. Idealnie sprawdzą się gry edukacyjne, takie jak puzzle, karty, klocki czy układanki. Takie zabawki są doskonałe, ponieważ angażują różne zmysły dziecka i rozwijają co najmniej kilka umiejętności, nie tylko te matematyczne, ale na przykład motorykę ruchową.
  2. Matematyki można się też uczyć zespołowo. Istnieje wiele gier ruchowych, które taką dziedzinę uwzględniają, to między innymi rozmaite wyliczanki.
  3. Warto wdrażać matematykę również w życiu codziennym. Liczenie liści podczas spaceru, mierzenie odległości, mierzenie czasu, temperatury albo rozpoznawanie kształtów i figur w najbliższym otoczeniu, to tylko kilka przykładów świetnej zabawy o walorach edukacyjnych.
  4. Pamiętaj, że skuteczne pomoce matematyczne dla dzieci oferuje także internet. Niektóre gry edukacyjne są naprawdę wartościowe, nawet jeśli są realizowane na komputerze czy tablecie. Nowoczesne technologie okazują się naprawdę pomocne, jeśli tylko zostają prawidłowo wykorzystane.
  5. Pomoc w nauce matematyki odbywa się również poprzez odpowiednie nastawienie osób dorosłych. „Nigdy nie lubiłam matematyki” czy też „Matematyka jest strasznie trudna”, to twierdzenia, których nie należy wymawiać przy dziecku. W ten sposób tylko uczymy je negatywnego nastawienia do tego przedmiotu. Najważniejsza jest właściwa motywacja, do tego raczej system nagród aniżeli kar.
  6. Nauka matematyki w domu powinna być konsultowana z pedagogami z przedszkola. Chodzi o to, by pomoc mogła odbywać się, uwzględniając aktualny poziom nauczania czy etap programu matematycznego. Nauczyciele podpowiedzą również, jakie pomoce naukowe nabyć, jak z nich korzystać, na czym skupić największą uwagę?

To właśnie osoby dorosłe mają największy wpływ na rozwój i edukację dzieci. Okres przedszkolny jest doskonały, by rozbudzać ciekawość i zainteresowanie poznawaniem matematyki. Dobry początek będzie skutkował sprawnym nauczaniem tego przedmiotu w szkole. Weźmy pod uwagę, że uczniowie największe problemy edukacyjne wykazują właśnie w przypadku matematyki, a matury z tego przedmiotu nie zdaje nawet co 5. maturzysta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj