Kiedy wybrać szambo jedno lub dwukomorowe?

Kiedy nadchodzi czas zakupu szamba, każdy inwestor ma przed sobą wiele pytań i dylematów. Jeśli ktoś z jego otoczenia w niedawnym czasie zamawiał dla siebie szambo, to problem jest zmniejszony do połowy – można podpytać i się dowiedzieć co i jak. Czasami jednak się zdarza, że takie pomocy nie ma skąd uzyskać, dlatego w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z ekspertem, czyli producentem, który rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże w kwestii wyboru.

Dziś chcielibyśmy pomóc Państwu w wyborze jedno lub dwukomorowego szamba, na podstawie wszelkich informacji jakie posiadamy na ich temat, dzięki doświadczeniu i fachowości.

Kiedy wybrać szambo jedno lub dwukomorowe?

Szambo jednokomorowe jest idealnym rozwiązaniem w większości przypadków. Jeśli istnieje legalna możliwość odprowadzania części wody do gleby za pomocą drenażu, w takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem będzie wybór szamba dwukomorowego.

Szambo jednokomorowe

Szambo jednokomorowe to zbiornik na nieczystości z jedną komorą. Musi być przez jakiś czas opróżniane przez wóz asenizacyjny, tzw. szambiarkę, ponieważ podany rodzaj szamba jest bezodpływowy. Przeważnie cena jednokomorowego zbiornika jest stosunkowo niższa niż dwukomorowego, co ewidentnie jest jego zaletą. Koszt utrzymania szamba również jest mniejszy, ponieważ posiada tylko jeden kominek rewizyjny bez przegrody. Dodatkowo kolejnym plusem jest możliwość montażu na terenach nie tylko suchych, ale też i podmokłych.

Szambo dwukomorowe

Szambo dwukomorowe cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Zbiornik ten jest przedzielony pionową przegrodą przelewową na dwie części, a część wody jest odprowadzana do gleby za pomocą drenażu. Najczęściej stosuje się podział taki, iż jedna część stawowi 2/3 części powierzchni całkowitej szamba, a druga 1/3 całkowitej powierzchni. Szambo przelewowe, czyli dwukomorowe, posiada dwa kominki rewizyjne, aby móc dostać się niezależnie i bezinwazyjnie do każdej z komór.

Przy użyciu odpowiednich bakterii, płynne ścieki przelewające się ponad górną przegrodą do drugiej komory, przetwarzane są w wodę, która następnie odprowadzana jest z komory wprost do gruntu, dzięki systemowi drenażu lub melioracyjnego rowu.

Gdy planują Państwo takie rozwiązanie, niezwykle ważne jest, aby się upewnić czy takie rozwiązanie jest legalne, dlatego należy się udać z pozwoleniem do gminy. Ponadto należy także dowiedzieć się i upewnić w kwestii rodzaju gruntu, na którym będą prowadzone prace montażu szamba. Jeśli planowanie budowy szamba mieszczą się na podmokłym terenie, to wybór zbiornika dwukomorowego nie będzie dobrym rozwiązaniem. Tereny podmokłe powodują samoczynne napełnianie się zbiornika wodą występującą w gruncie poprzez systemy drenażowe, dlatego odradza się montaż szamba na takim terenie. Wybierając szambo dwukomorowe każdy inwestor musi także pamiętać także o tym, iż jest to zbiornik odprowadzający nieczystości z terenu mieszkalnego, natomiast nie jest to oczyszczalnia ścieków.

Gdy montaż szamba planowany jest na terenach suchych, wybór dwukomorowego zbiornika jest trafnym rozwiązaniem. Dodatkowo zmniejszając częstotliwość zamawiania wozu asenizacyjnego, obniżają się także koszty wywozu nieczystości.

Szambo jednokomorowe czy dwukomorowe?

Reasumując, wybór szamba jedno lub dwukomorowego zależy od Państwa preferencji. Szambo jednokomorowe charakteryzuje się tańszym kosztem montażu i utrzymania, ale wymaga częstszego opróżniania. Przy małej rodzinie, jest to rozwiązanie ekonomiczne. Do domów wielorodzinnych lepszym i bardziej komfortowym wyborem będzie montaż szamba dwukomorowego, które będzie działać na zasadzie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednak przy wyborze odpowiedniego zbiornika należy rozważyć lokalizacje montażu i koszty z nim związane, częstość zamawiania wozu asenizacyjnego oraz związane z nim koszty, a także czy dany wybór będzie dla nas bezpieczny, ekonomiczny i komfortowy. Należy pamiętać także, że mając przeróżne pytania dotyczące wyboru zbiornika szambowego, można się zwrócić prosto do producenta szamb, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj