Elementy wyposażenia pokoju dziecięcego – o czym powinniśmy pamiętać?

Urządzanie pokoju dla dziecka to wyzwanie, ponieważ powinien on być nie tylko estetyczny, podobać się naszej pociesze, ale jeszcze spełniać wymagania dotyczące funkcjonalności oraz bezpieczeństwa.

Inaczej też wyposaża się pokój dla niemowlaka, a inaczej dla przedszkolaka czy dla ucznia szkoły podstawowej. Co powinno znaleźć się w takich pokojach?

Pokój dla noworodka i niemowlaka

Potrzeby dziecka nowonarodzonego są zupełnie inne od tych, jakie ma przedszkolak lub uczeń. Małe dziecko powinno mieć zapewnione wygodne, bezpieczne łóżeczko lub kołyskę. Bardziej przewidujący, stawiający na praktyczność rodzice wybrać mogą łóżeczko z kolekcji mebli Pinio o wymiarach 140×70 cm, które „rośnie wraz z dzieckiem”. Funkcjonalnym elementem, jaki mają meble Pinio jest przewijak, który może być przymocowany albo do łóżeczka ze szczebelkami, albo do specjalnej komody. Komoda ułatwia też segregację produktów kosmetycznych oraz ubranek dla dziecka. Dzięki niej sprawniej można przewinąć malucha oraz ubrać go lub rozebrać.

Co jeszcze powinno znaleźć się w pokoju dziecka? Przydatna okazać się może szafa na ubranka i akcesoria, być może regał na pierwsze zabawki czy wygodny fotel, jeśli mama zamierza karmić niemowlę piersią.

Co istotne, wszystkie sprzęty w pokoju małego dziecka powinny być bezpieczne dla użytkowników. Zaokrąglone rogi to absolutna konieczność, aby uczącemu się raczkować lub chodzić dziecku nie stało się nic złego. Takie wymogi spełniają między innymi meble Bellamy, dostępne w sklepie internetowym Lamps&Company.

Pokój dla przedszkolaka

W pokoju dziecka w wieku przedszkolnym przyda się tapczanik o długości co najmniej 140 cm oraz meble do przechowywania ubrań i zabawek. Ład w pomieszczeniu zagwarantuje duża szafa na odzież, jak z kolekcji mebli Bellamy. Można też zainwestować w szufladę pod łóżeczko, do której bez problemu schowamy pościel. Funkcjonalna komoda pomieści np. bieliznę i akcesoria dziecięce.

Małe dzieci potrzebują też dużo miejsca do zabawy, między innymi stoliczka, przy którym będą mogły rysować, malować czy wykonywać inne prace plastyczne. Warto też pamiętać o właściwym oświetleniu. Dobrane we właściwy sposób, stylowe lampy dla dzieci potrafią idealnie podkreślić całą aranżację.

Dla starszych pociech

Kolejnym powodem do zmiany aranżacji pokoju dziecięcego jest rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej. Wówczas starszak powinien mieć już większe łóżko, jak z zestawu mebli Bellamy o powierzchni 200×90 cm z szufladą. Będzie ono nie tylko praktycznym miejscem do spania, ale posłuży również do przechowywania pościeli. Wysuwana szuflada wyposażona w materac może pełnić funkcję dodatkowego łóżka – dla rodzeństwa czy kolegów i koleżanek odwiedzających naszą pociechę. W pokoju powinien znaleźć się również funkcjonalny regał – koniecznie wyposażony w zabezpieczenie przed wypadaniem półki i mocowany stabilnie do ściany, aby wykluczyć ryzyko upadku mebla na dziecko podczas zabawy. Szafa i biurko to kolejne obowiązkowe elementy pokoju dziecka na tym etapie jego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj