Wady zgryzu u dzieci to powszechne zjawisko, za które odpowiada m.in. ssanie smoczka, obgryzanie paznokci, ale również nieprawidłowa budowa i niewłaściwe położenie kości szczęki oraz żuchwy. Wady mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Czasem przyczyną jest przyjmowanie określonych leków przez matkę w okresie ciąży, nieprawidłowe karmienie oraz gryzienie przedmiotów przez dziecko. Istnieje kilkanaście różnych rodzajów wad, których wykryciem bardzo często zajmuje się stomatolog, zwykle podczas pierwszej wizyty kontrolnej. Jakie kroki można podjąć w celu ich wyeliminowania?
Kiedy rozpoczyna się leczenie wady zgryzu?
Rozpoczęcie leczenia już na początkowym etapie pozwala szybko uporać się z problemem, zanim stanie się on bardziej zaawansowany i wymagający podjęcia szerzej zakrojonych działań. Każdy stomatolog powie, że kontrole ortodontyczne warto zacząć już w okresie 3 roku życia. Jeśli podczas pierwszej wizyty nie wykryto żadnych nieprawidłowości, należy powtórzyć ją za rok. Bardzo ważnym etapem jest pierwsza wymiana zębów mlecznych na stałe, która następuje między 7 a 9 rokiem życia. Druga wymiana odbywa się między 10 a 12 rokiem życia. Są to okresy kiedy szczególnie powinniśmy pamiętać o regularnej kontroli zgryzu u specjalisty.
Najpopularniejsze metody leczenia
Wady najczęściej mają charakter złożony, dlatego stomatolog ortodonta zaczyna od określenia wiodącej z nich, dobierając metodę leczenia.
- Aparaty ortodontyczne – to najbardziej znana metoda, która jednak różni się w zależności od wieku malucha. W przypadku dzieci między 4 a 12 rokiem życia, gdy dominują zęby mleczne, wykorzystuje się aparaty ruchome. Wersje stałe są z kolei zakładane między 11 a 17 rokiem życia. Aparaty służą m.in. do leczenia takich wad jak tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, krzyżowy, otwarty, diastema oraz stłoczenie zębów.
- Płytka przedsionkowa – jej działanie opiera się na wykorzystaniu siły mięśni, pomocnych przy leczeniu niewielkich wad zgryzu, związanych np. z nawykiem ssania. Wizualnie przypomina smoczek. Jej kształt profiluje odpowiednio stomatolog ortodonta.
- Mioterapia czyli ćwiczenia mięśniowe – dotyczą mięśni mimicznych oraz narządów żucia. Dla skuteczności tej metody konieczne jest wykonywanie ćwiczeń dynamicznie i przede wszystkim regularnie, o tych samych porach dnia, kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami. Konieczna jest stała kontrola ze strony rodzica.
Wśród innych metod leczenia można wymienić m.in. opiłowywanie guzków zębów, ekstrakcję zębów mlecznych, leczenie szpatułką lub procą bródkową.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Praktyka Stomatologiczna Sebastian Wolny, Anna Dębska-Wolny z Poznania.