W drugim roku życia maluch doświadcza intensywnego rozwoju fizycznego, społecznego oraz intelektualnego. Jest to spowodowane wzrostem świadomości otaczającego go świata, co często przejawia się w formie tzw. „buntu dwulatka”. W tym trudnym okresie mądre wspieranie polega na pomocy w osiąganiu i rozwijaniu nowo nabywanych umiejętności. Nieocenione w tym celu jest dostarczanie maluchowi dopasowanych do jego wieku zabawek. Powinny one stymulować rozwój fizyczny, wyobraźnię, ale także zachęcać do poznawania świata i usamodzielniania się, co zaprocentuje w dorosłym życiu.
Rozwój motoryki w drugim roku życia
Dwulatek to dziecko, które dynamicznie rozwija się fizycznie. W tym czasie potrafi już poruszać się stabilnie, biega, podskakuje czy wspina. Doskonali także zmysł równowagi, wchodzi po schodach, jak również użytkuje rowerki i różnorodne pojazdy. Warto więc w tym czasie zdecydować się na zakup pierwszego jeździka, rowerka biegowego czy trójkołowego. Interesująca dla dwulatków jest także gra w piłkę oraz naśladowanie czynności, które wykonują rodzice. Wielką frajdą będzie także zabawa w gotowanie, sprzątanie za pomocą malutkich akcesoriów.
Rozwój poznawczy
W drugim roku życia dziecko intensywnie zwiększa zasób wypowiadanych słów, rozwija więc mowę, ale także kształtuje umiejętności artystyczne i logicznego myślenia. Atrakcyjnymi zajęciami będzie dla niego malowanie, rysowanie czy dopasowywanie kształtów we wszelakich sorterach. Ważną kwestią jest w tym okresie także umuzykalnianie malucha, np. za pomocą zabawkowych instrumentów, które wspomagają rozwijanie wrażliwości na dźwięk oraz poczucia rytmu.
Rozwój sfery emocjonalnej
Dobrze rozwijający się dwulatek jest zwykle towarzyski, choć może niechętnie dzielić się zabawkami z innymi dziećmi. Drugi rok życia to etap dążenia do samodzielności, do której prawo jest często egzekwowane w sposób stanowczy. Aby wspierać prawidłowy rozwój społeczny należy uczyć dziecko dzielenia się i rozumienia reguł gier, określania nazw przedmiotów wokół niego. Istotne także jest nabywanie umiejętności wykonywania czynności przydatnych w życiu codziennych, do których należy wiązanie butów, zapinanie guzików czy mycie zębów. Do tego celu można także użyć zabawek wspierających naukę śpiewu, jak karaoke.