Pierwsza Komunia Święta, jak przygotować na nią dziecko?

Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, Bierzmowanie to sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego uznawane w katolickim Kościele. Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie, które każde dziecko jest świadome, a sama ceremonia przynosi wiele emocji i szczęścia. Jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii Świętej? Jakie są warunki przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia święta czym jest i jakie są warunki jej przyjęcia?

Pierwsza Komunia to powszechnie mówiąc sakrament Eucharystii. Aby móc go przyjąć, należy być uprzednio ochrzczonym, jak równie prawidłowo się do niego przygotować. Uroczystość ta odbywa się w postaci charakterystycznej Mszy świętej podczas, której wierni po raz pierwszy przyjmują ciało i Krew Jezusa Chrystusa – pod postacią „opłatka”.

Wymogami przystąpienia do sakramentu są:

  • wiara chrześcijańska,
  • posiadanie chrztu,
  • odpowiedni wiek,
  • przygotowanie dziecka,
  • odbycie pierwszej spowiedzi świętej, itp.

Jak przygotować dziecko do przyjęcia Pierwszej Komunii świętej?

Eucharystia to sakrament, do którego dziecko powinno być odpowiednio przygotowane. Obowiązek ten spoczywa zarówno na księdzu, proboszczu, katechecie oraz rodzicach.

Jak rodzice powinny przygotować dziecko?

Zarówno rodzice jest i katecheci, powinni prowadzić rozmowy z młodymi wiernymi na temat wiary, samego sakramentu oraz jego znaczenia i ważności. Rodzice powinni przede wszystkim uświadamiać swoje pociechy czym jest przyjmowania hostia, jak również w jakim celu się  ją przyjmuje. Opiekunowie powinni również pomóc dziecku poznawać i zapamiętywać podstawowe prawdy wiary, jak również poznać ich znaczenie.

Rodzice dzieci przystępujących do Komunii Świętej powinni uczestniczyć z nimi we Mszach Świętych, jak również żyć zgodnie z przykazaniami bożymi. Przygotowanie dziecka powinno być przeżyciem duchowym, a sam podopieczny powinien być świadomy całego wydarzenia i konsekwentny w swych działaniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj