Pierwsza wizyta dziecka u dentysty, jak przygotować na nią dziecko?

Stan zdrowia uzębienia rzutuje na kondycję zdrowotną całego organizmu. Z tego względu bardzo ważne jest kształtowanie odpowiednich nawyków dotyczących higieny jamy ustnej już u najmłodszych dzieci. Powinno się je więc wdrażać praktycznie od pojawienia się pierwszego ząbka. Profilaktyka chorób jamy ustnej polega na dokładnym szczotkowaniu zębów, jak również odbywaniu systematycznych wizyt u pedodonty, czyli stomatologa dziecięcego.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty?

Do pierwszej wizyty u stomatologa dziecięcego najczęściej dochodzi po ukończeniu 6 miesiąca życia. We wcześniejszym okresie jej odbycie jest wskazane, jeżeli dziecko urodziło się z ząbkami, ma infekcję w okolicy jamy ustnej lub dotknęły go nietypowe i dokuczliwe symptomy związane z ząbkowaniem. Jeżeli powyższe okoliczności nie występują, pierwsza wizyta odbywa się w okolicy pojawienia się pierwszego zęba.

Przebieg wizyty adaptacyjnej

Pierwsze wizyty małego pacjenta bazują na sprawdzaniu prawidłowości przebiegu procesu ząbkowania oraz ocenie ryzyka wystąpienia próchnicy oraz wad zgryzu. Mają one także za zadanie przekazanie rodzicom instruktażu o sposobie czyszczenia ząbków i dziąseł dziecka. W ich trakcie pedodonta dokonuje także liczenia ząbków, pozwala na oswojenie się z gabinetem, stosowanymi przyrządami oraz buduje zaufanie do swojej osoby, aby maluch nie odczuwał niepotrzebnego stresu oraz lęku przed kolejnymi wizytami.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Przed odbyciem wizyty u stomatologa rodzice powinni odbyć rozmowę z dzieckiem na temat jej przebiegu i celu. Zdecydowanie niekorzystne jest opowiadanie o własnych niemiłych doświadczeniach związanych z leczeniem stomatologicznym. Rozmowa ta powinna przebiegać w miłej atmosferze i mieć na celu przygotowanie dziecka na nową sytuację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj