Nauka języków obcych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeszła swoistą metamorfozę. Zmieniły się nie tylko wykorzystywane metody, ale modyfikacji uległo także podejście do wieku osób, rozpoczynających edukację. Standardem stało się więc zapoznawanie przedszkolaków z językami obcymi. Czy to dobre rozwiązanie?
Edukacja przedszkolna
Zacznijmy od edukacji przedszkolnej, która wygląda dziś zupełnie inaczej niż w latach dziewięćdziesiątych, a nawet na początku lat dwutysięcznych. W programach nauczania najmłodszych uwzględnia się często język obcy, choć zajęcia są fakultatywne i zależą od woli rodziców. Widać jednak, że niewiele osób rezygnuje z dodatkowych lekcji, zapisując swoje pociechy najczęściej na język angielski.
Pamiętajmy, że nauka w przedszkolu nie opiera się na szkolnych regułach. Jest to zabawa, poprzez którą dzieci poznają podstawy języka obcego. Stosuje się kilka popularnych metod, których wspólnym mianownikiem jest łączenie edukacji z zabawą i aktywnością. Zajęcia te są najczęściej dodatkowo płatne, ponieważ lekcje językowe nie wchodzą do tak zwanej podstawy programowej. Jeśli jednak chcecie, aby wasze dziecko zapoznawało się z językiem już od najmłodszych lat, korzystając z kredytów pozabankowych, możecie opłacić koszty uczestnictwa w lekcjach.
Po co uczyć dzieci języków?
Odpowiedzi na tak postawione pytanie jest co najmniej kilka. Pierwszą, najważniejszą, jest wykorzystanie okresu w życiu dziecka, w którym uczy się najefektywniej. Poznając język ojczysty, szybko chłonie wiedzę także z zakresu języka obcego. Mimo że świadomość komunikacyjna malucha jest jeszcze mocno ograniczona, przyswojone słownictwo wykorzysta w późniejszym życiu, do kształtowania i rozwijania kompetencji językowych.
Istotne jest także przygotowanie do edukacji szkolnej. Dziecko znacznie szybciej zacznie mówić w języku obcym, co będzie dużym ułatwieniem w późniejszym życiu. Nie zapominajmy także o aspekcie rozwojowym. Maluch, zapoznany z podstawą na przykład języka angielskiego, ma szanse osiągnąć bardzo wysoką sprawność komunikacyjną za kilka lat, a nauka nowych konstrukcji gramatycznych, leksyki czy wymowy nie będzie dla niego żadnym problemem.
Jak uczyć dzieci?
Nauka języka obcego w domu jest również możliwa. Wystarczy wykorzystać produkcje filmowe, które dostępne są z oryginalną ścieżką dźwiękową. Osłuchanie z językiem obcym jest pierwszym krokiem do sukcesu. Warto jednak zainwestować w lekcje prowadzone przez doświadczonych lektorów, w czym pomogą kredyty pozabankowe. Zajęcia dla najmłodszych prowadzone są w pasjonujący sposób, umożliwiający łatwe przyswajanie wiedzy.
Należy wspomnieć choćby o metodach zabawowych, które poprzez oferowanie dzieciom ciekawej dla nich aktywności, ułatwiają przyswajanie nowego słownictwa. Niezwykle ważny jest także ruch, stanowiący często integralną część zajęć. Nauka przychodzi łatwo, mimo że maluchy nie potrafią jeszcze czytać ani pisać. Stosuje się zwykle obrazki, które na zasadzie skojarzenia, łączone są z konkretnym słowem.
Warto uczyć dzieci języków obcych już od najmłodszych lat. Zajęcia prowadzone są w bardzo ciekawej formie, która sprawia, że maluchy chętnie w nich uczestniczą. Jeśli przedszkole, do którego uczęszcza twoje dziecko, nie oferuje dodatkowych lekcji językowych, skorzystaj z możliwości, jakie dają kredyty pozabankowe, i zapisz pociechę na grupowe zajęcia w jednej z wielu szkół językowych. Będzie to z pewnością trafiona inwestycja.