Tacierzyństwo, porady dla przyszłego taty

Przyjście na świat dziecka to niezwykłe wydarzenie. Nic zatem dziwnego, że każdy chce się do niego możliwie jak najlepiej przygotować. W sieci możemy znaleźć dziesiątki poradników dla przyszłych mam. Sytuacja przyszłych ojców jest mniej komfortowa, a przecież tacierzyństwo wcale nie jest mniej wymagające niż bycie mamą.

Nie bój się, że jesteś nieprzygotowany

Wielu przyszłym tatom wydaje się, że nie radzą sobie z nową rolą, choć dziecko nawet nie pojawiło się jeszcze na świecie. Tak krytyczna ocena wynika przede wszystkim ze świadomości własnej niewiedzy. Pomimo przeczytania dziesiątek tekstów o życiu w domu, w którym jest dziecko, pytań jest nadal więcej niż odpowiedzi i nic nie jest oczywiste. Może to deprymować, tak naprawdę jednak nie ma wcale powodu do zmartwień. Żaden rodzic nie wiedział wszystkiego ani o wychowaniu dziecka, ani o troszczeniu się o nie, a jeśli mówi inaczej – oszukuje.

Zaprzyjaźnij się z dzieckiem jeszcze przed porodem

W mediach setki razy powtarza się, że matkę i dziecko łączy szczególna więź, która zawiązała się na długo przed porodem. Rzeczywiście, trudno nie polubić malucha, skoro przez wiele miesięcy czuła się jego obecność. Czy jednak oznacza to, że mówimy o więzi, która jest nieosiągalna dla przyszłego taty? Oczywiście, że nie. I on może zaprzyjaźnić się z maluchem na długo przed jego narodzeniem. Jak to zrobić? Każdy sposób jest dobry! Dotykanie brzucha partnerki, śpiewanie kołysanek nienarodzonemu jeszcze dziecku, reagowanie na jego ruchy – tu nie ma mowy o lepszych i gorszych metodach.

Nie bój się obowiązków

Jak zajmować się noworodkiem, gdy jest się tak niepewnym, a do tego ma się ręce większe i mniej precyzyjne niż kobieta? Choć tego typu obawy ma chyba każdy przyszły tata, nie należy się nimi przejmować. Przewijanie, mycie, a przede wszystkim tulenie noworodka to wyjątkowe zajęcia. Warto się im poświęcać bez względu na obawy przede wszystkim dlatego, że dają ogrom radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj