Uzdatnianie wody basenowej chlorem – jak to zrobić?

Stojąca w basenie stelażowym woda jest niestety bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju potencjalnie chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby czy algi, inaczej glony.

Na takie zanieczyszczenia narażone są też przydomowe baseny stelażowe. Dobrym sposobem na uniknięcie rozwoju mikroorganizmów jest wykorzystanie metody chlorowej do uzdatniania wody basenowej. Na czym to polega?

Dlaczego chlor?

Pozostawienie wody w basenie przydomowym bez użycia jakiejkolwiek chemii szybko doprowadzi do rozmnażania się mikroorganizmów, co widoczne będzie gołym okiem. Woda basenowa zacznie mętnieć, a na dnie i ścianach pojawi się śliski osad. To nie tylko mało estetyczny widok, ale i baseny stelażowe w takim stanie są zagrożeniem dla osób, które chciałyby się w nich wykąpać. Dlatego konieczne jest stosowanie w basenach środków dezynfekujących już od pierwszego ich napełnienia. Baseny stelażowe możemy zabezpieczyć przed rozwojem bakterii, grzybów i glonów przez zastosowanie chloru w różnych postaciach. To skuteczny środek dezynfekujący, który nie dopuści do zanieczyszczenia wody mikroorganizmami.

Jaką chemię basenową wybrać?

Jeśli chcemy, aby baseny stelażowe, z jakich korzystamy przed naszymi domami czy na działkach, miały chlorowaną wodę, możemy wybrać chlor w tabletkach lub w granulacie. Podczas rozruchu basenu, czyli przy pierwszym napełnianiu go wodą, oraz w przypadku nagłego i silnego zanieczyszczenia wody, najlepsze efekty przyniesie chlor w granulacie, tzw. szok lub szybko rozpuszczalne małe tabletki chlorowe 20 g. Taką chemię dostaniemy np. w sklepie internetowym S-MUMO, podobnie jak same baseny stelażowe – https://s-mumo.pl/baseny-ogrodowe-stelazowe,c13.html. Granulat w ilości określonej w instrukcji należy rozcieńczyć w wiaderku i powoli wlewać do basenu przy pracującej pompie. Zanim zaczniemy się kąpać, trzeba odczekać około 2–3 godzin. Docelowo zawartość chloru w wodzie basenowej powinna wynosić stałe 0,3–0,6 mg/l. Do chlorowania utrzymaniowego basenów stelażowych stosować można rozpuszczalne tabletki chloru 20g lub 200g bądź tabletki multifunkcyjne, które składają się z chloru, antyglonu i koagulatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj