W przypadku małych dzieci stosunkowo często występuje zapalenie krtani, co może mieć miejsce już w przypadku kilkumiesięcznego podopiecznego. Przyjmuje się, że schorzenie to dotyka dzieci do ósmego roku życia, ale zwykle są to młodsze pociechy. Zapalenie krtani u dzieci przebiega bardzo gwałtownie, dlatego niezwykle ważna jest jak najszybsza reakcja ze strony rodzica i lekarza.
Mówić można tutaj nie tylko o uporczywym kaszlu, dusznościach i problemach z oddychaniem, ale też o utracie drożności układu oddechowego i niedotlenieniu, czego skutkiem może być nawet zgon. Nierzadko koniecznością okazuje się być hospitalizacja małego pacjenta.
Po czym poznać zapalenie krtani u dziecka?
Zapalenie krtani u dzieci objawia się w różny sposób, w zależności od tego co jest pierwotną przyczyną schorzenia i jaka zostanie zdiagnozowana jego postać kliniczna. Więcej na temat zapalenia krtani u dziecka znajdziesz tutaj: https://www.cmpromed4kids.pl/zapalenie-krtani-u-dzieci-objawy-i-leczenie/ Najczęściej za rozwój choroby odpowiadają wirusy, ale może mieć ona też podłoże bakteryjne. Bardzo rzadko za zapalenie krtani u dzieci odpowiada alergia czy niedoleczona infekcja. Objawy pojawiają się nagle, głównie w porze nocnej – ostry atak kaszlu ze świstem krtaniowym, duszność. Stopień nasilenia tych symptomów może być różny. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do duszenia się dziecka. W przypadku podgłośniowego zapalenia krtani występuje świst krtaniowy, duszność, szczekający kaszel i chrypka. Może nastąpić też bezdech. Przy zapaleniu nagłośni mówi się o wniknięciu do błony śluzowej bakterii, co objawia się szybko narastającą gorączką, silnym bólem podczas przełykania, świstem krtaniowym, ślinotokiem, dusznością, chrypką czy nawet bezgłosem, zakrztuszeniem się wydzieliną. Stan małego pacjenta bardzo szybko się pogarsza. Może dojść także do jednoczesnego zapalenia krtani i tchawicy, co będzie skutkowało suchym kaszlem z gęstą i trudną do odkrztuszenia wydzieliną oraz bólem zamostkowym.
Na czym polega leczenie w przypadku zapalenia krtani u dzieci?
W przypadku zapalenia krtani u dziecka kluczową kwestią będzie jak najszybsza interwencja, czyli udzielenie mu natychmiastowej pomocy. Pierwszym krokiem jest uspokojenie pociechy przerażonej nagłym atakiem choroby, wyrównanie jej oddechu i zredukowanie duszności. Trzeba zadbać o dopływ świeżego i wilgotnego powietrza. Niezwykle pomocny okazuje się być nebulizator do wykonania inhalacji solą fizjologiczną. Przy nasilonych objawach powinno się wezwać pogotowie, czasami konieczna będzie też hospitalizacja. Jeśli przebieg choroby jest w miarę spokojny, leczenie może odbywać się w warunkach domowych.
Zapalenie krtani u dzieci leczy się za pomocą leków o działaniu przeciwobrzękowym konieczna jest wizyta u laryngologa dziecięcego. Mogą one być drogą wziewną, w zastrzykach lub w formie antybiotyku. Po antybiotykoterapię sięga się wyłącznie w przypadku schorzenia wywołanego przez bakterie. Czas leczenia może być różny, ale zwykle trwa od trzech do pięciu dni. Nasilenie objawów coraz bardziej ustępuje, ataki kaszlu i duszności stają się rzadsze i mniej dotkliwe. W pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, powinna być utrzymywana optymalna wilgotność powietrza, aby ułatwić dziecku oddychanie.