Zęby mleczne, czyli co warto wiedzieć o mleczakach

Zęby to twarde twory znajdujące się w jamie ustnej każdego człowieka. Pełnią one wielu funkcji i spełniają bardzo ważną rolę podczas codziennego funkcjonowania. Narządy te powstają u człowieka w pierwszych latach życia, a ich wzrost podzielony jest na dwa etapy. Pierwszym poziomem rozwoju uzębienia jest wyrośnięcie zębów mlecznych, a kolejny wymiana ich na uzębienie stałe. Czym są zęby mleczne? Co warto wiedzieć o mleczakach?

Zęby mleczne – czym są?

Mleczaki to twory, które zaczynają wyrastać i rozwijać się w wieku niemowlęcy. Okres ząbkowania może być burzliwy i uciążliwy dla dziecka, które może odczuwać ból, swędzenie i dyskomfort. W ciągu 24 miesięcy każdy maluch powinien być „uzbrojony” w 20 ząbków. Zęby mleczne, w późniejszym okresie rozwoju wypadają, a na ich miejsce zastępuję stałe, mocne twory.

Co warto wiedzieć o mleczakach?

Zęby mleczne to narządy, które już od początku istnienia mogą ulegać różnym zanieczyszczeniom i schorzeniom. Wiec niemowlęcy i wyrznięcie pierwszego ząbka zobowiązuje do stałego kontrolowania jamy ustnej dziecka i odpowiedniej higieny. Nowo utworzone zęby mogą ulegać różnym chorobom, a na ich powierzchni mogą tworzyć się ubytki. Pomimo, iż każde dziecko „zmieni uzębienie”, o mleczaki należy dbać z równie wielkim zaangażowaniem.

Nieodpowiednia higiena, brak kontroli czy złe nawyki prowadzące do zniszczenia struktury mogą być przyczyną powstawania różnych chorób układu wewnętrznego, tworzenia się zgryzu czy wad wymowy.

Jak dbać o mleczaki?

Odpowiednia higiena oraz kontrola uzębienia małego człowieka, to bardzo ważne czynności, zapewniające prawidłowy ich wzrost i rozwój. Każdy rodzic i dziecko winni być świadomi konsekwencji zaniedbania mleczaków.

Podstawą pielęgnacji jest prawidłowe ich czyszczenie, używanie odpowiednich środków przeznaczonych do higienizacji jamy ustnej, jak również rutynowe, regularne wizyty u lekarza stomatologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj