Prezent na chrzciny – wszystko, co musisz wiedzieć

Wybierasz się na chrzciny i nie wiesz, co wypada podarować w prezencie? Uważasz, że pieniądze nie są dobrym pomysłem i chciałbyś podarować coś innego? Nie jesteś religijną osobą i nie wiesz, jaki prezent kupić, by nie sprzeciwiał się twoim poglądom, a jednocześnie był miłą pamiątką? Idziesz na chrzciny do rodziny protestanckiej i nie wiesz, co wypada podarować? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Najlepszy prezent na chrzciny dla dziewczynki i dla chłopca

Przyjęło się, że dziewczynkę zwykłe obdarowujemy biżuterią, najczęściej złotą. Taki prezent jest nie tylko ładny, ale też trwały i stanowi cenną pamiątkę. Do najpopularniejszych wyborów należą wisiorki z krzyżykiem lub Matką Boską, kolczyki lub łańcuszki. Z naszej strony odradzamy zakup pierścionka – nigdy nie wiemy, czy trafimy z rozmiarem na okres gdy dziewczynka będzie na tyle duża, że będzie mogła i chciała go nosić. Często prezentem są też kolczyki, jednak w tym przypadku należy rozeznać, czy dziecko ma lub będzie miało przebite uszy. Obecnie jest to dość kontrowersyjny temat i wielu rodziców jest przeciwnych noszeniu kolczyków przez małe dzieci. Najbezpieczniejszym wyborem wydaje się więc złoty wisiorek, który wcale nie musi być medalikiem lub krzyżykiem – ładna, prosta zawieszka również się sprawdzi. Jeśli planujemy większy wydatek, możemy się również zdecydować na złoty łańcuszek.

Wiele osób narzeka, że prezent na chrzciny dla chłopca to dużo trudniejsze zadanie. Pod względem zakupu czegoś, co zostanie pamiątką na całe życie, faktycznie jest to prawdą. Chłopcy zostają często obdarowani medalikiem, o wiele częściej dostają też srebrne łyżeczki, smoczki do przechowywania pierwszego zęba lub odlane ze srebra obrazki (zobacz pamiątki do chrztu). Pamiętajmy jednak, że niekoniecznie musimy sprezentować dziecku coś, co będzie bardzo trwałe. Równie dobrze sprawdzi się np. ciekawa zabawka do której dołączymy drobiazg o charakterze religijnym.

Biblia i książki religijne jako prezent na chrzest

W dobrym tonie jest podarowanie dziecku pamiątki związanej z tematyką uroczystości. Mogą to być drobne dodatki do prezentu, jak np. obrazek świętego, po którym dziecko otrzymało imię. Bardzo dobrym pomysłem jest też dziecięca literatura religijna. Jeśli jesteś rodzicem chrzestnym, możesz obdarować dziecko jego pierwszą Biblią. Obecnie rynek oferuje wiele wydań Pisma Świętego: w oprawie twardej, miękkiej, skórzanej, zamykana na zamek, z pozłacanymi stronami i wyciętymi kolejnymi księgami. Mamy do wyboru także kilka tłumaczeń, m.in.:

  • tradycyjne wydanie katolickie, tzw. Biblia Tysiąclecia
  • wydanie protestanckie, nazywane Biblią Warszawską
  • najnowsze wydanie, tzw. Nowa Biblia Gdańska, która może być ciekawym odniesieniem do tradycyjnych tekstów.

Możesz się również zdecydować na zakup książeczki, np. Biblii dla najmłodszych, ilustrowanych historii biblijnych i innych pozycji – taka książka zostanie dla dziecka jako pamiątka, a jest również świetnym miejscem na wpisanie dedykacji i życzeń z okazji chrztu świętego.

Oczywiście jeśli jesteś osobą niewierzącą, nie musisz podarować tego typu prezentu – zamiast tego proponujemy np. album do wklejenia zdjęć z uroczystości. Możesz też, jeśli jest to sprzeczne z twoimi przekonaniami, po prostu pominąć tego typu dodatek.

Chrzest w kościołach protestanckich – co dać na prezent?

Idziesz na chrzest w obrządku protestanckim? Wiele osób niezaznajomionych z doktryną tych kościołów obawia się zakupu podarunku. Czy zatem, w obawie przed popełnieniem faux pas, lepiej podarować pieniądze? Niekoniecznie. Jeśli wybieramy się na uroczystość do kościoła wyznającego chrzest dzieci, jak np. luterański, musimy pamiętać o kilku zasadach:

  • żadna protestancka doktryna nie uznaje świętych, boskości Maryi i z zasady jest przeciwna wszelkim wyobrażeniom Boga. Oznacza to, że wszystkie obrazki świętych i Maryi będą kłopotem dla rodziców dziecka. Na wszelki wypadek unikajmy również wizerunków Jezusa, w tym obrazków, figurek i naszyjników z ukrzyżowanym Chrystusem. W kościołach protestanckich krzyż jest zwykle pusty, co ma symbolizować zmartwychwstanie Jezusa. Dziecku można podarować wisiorek-krzyżyk, choć tu również wiele zależy od podejścia rodziców.
  • Z tego samego powodu (sprzeczności doktrynalnej) unikajmy książeczek i wydawnictw typowo katolickich. Lepszym pomysłem będzie zakup pozycji z wydawnictw protestanckich, np. ewangelickiej Augustany, księgarni Warto czy protestanckiego Szaron.
  • unikajmy także wszelkich świec, święconej wody z Jordanu i innych prezentów na chrzciny o charakterze religijnym związanym z katolicyzmem, które mogą wprawić w zakłopotanie rodziców dziecka. Najlepiej jest przyjąć zasadę, że wyznanie protestanckie jest dość mocno ascetyczne i takie wybierać prezenty.
  • Jeśli nie wiesz, jaką przygotować dedykację, zainspiruj się zaproszeniem na chrzest, które otrzymaliście – cytat z Pisma Świętego znajdujący się na zaproszeniu na pewno będzie dobrą wskazówką (zaproszenia na chrzest możesz przejrzeć tutaj: https://allegro.pl/kategoria/zaproszenia-chrzest-88341)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj